Z naší činnosti v roce 2015Zvolte rok: 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999 | 1998 | 1997 | 1996 | 1995 |

Při cvičném požáru zásobníku pohonných hmot v Sedlnicích jsme varovali obyvatelstvo

V pondělí ráno jsme vyjeli do obce Sedlnice, kde se nachází sklad pohonných hmot. Sedlnice slouží pro skladování automobilového benzínu, motorové nafty a leteckého petroleje.

Na místě probíhal štábní nácvik požáru v objektu. V okolí areálu skladu se nenachází obydlená zástavba, mohlo by však dojít k ohrožení zaměstnanců okolních firem a k ohrožení osob ve vozidlech na místní komunikaci.


Požár rodinného domu ve Slatině způsobil škodu ve výši 300 tisíc korun

Krajské operační a informační středisko v Ostravě bylo o požáru informováno krátce před půl osmou hodinou večerní. Na místo události byla ihned vyslána jednotka HZS MSK ze stanice Bílovec a s ní jednotky sborů dobrovolných hasičů obcí Slatina, Tísek a Bílovec.

Po příjezdu první jednotky na místo události byl přístavek o rozměrech přibližně 10×10 metrů zcela pohlcen plameny, ty se již po stěně a pod střechou šířily na přilehlý rodinný dům.


Dobrovolní hasiči cvičili pod vedením svých profesionálních kolegů z Bílovce práci s proudnicemi v uzavřených prostorech

28.11.2015
V sobotu 28. listopadu dopoledne se do areálu Integrovaného výjezdového centra v Bílovci sjeli dobrovolní hasiči z okolních jednotek, aby absolvovali tzv. studený výcvik s proudnicemi. Pod vedením zkušeného lektora z bílovecké profesionální jednotky si tak mohli vyzkoušet efektivní zásah vodou v uzavřených prostorech.


Absolvovali jsme odbornou přípravu zaměřenou na práci ve výškách a nad volnou hloubkou, pomohli profesionální kolegové

21.11.2015
V sobotu dopoledne absolvovala naše jednotka spolu se dvěma členy JSDH Studénka výcvik zaměřený na práci ve výškách a nad volnou hloubkou. Využili jsme tak nabídku profesionálních kolegů z Bílovce, kteří se v dané problematice lépe orientují a nabídli nám tak nejen svůj čas, ale rovněž prostor pro výcvik.

Ráno jsme se sešli na bílovecké hasičské stanici, kde jsme si nejprve prošli teoretickou přípravou.


Podzimní sběr železného šrotu pomůže se zajištěním výchovy mladých hasičů

06.10.2015
V sobotu jsme v obci Slatina a místní části Nový Svět provedli tradiční sběr železného šrotu. Akci organizujeme dvakrát ročně. Výtěžek je věnován především pro práci s mladými hasiči - tedy zajištění jejich vybavení, soutěží a například i tábora.Jednotka vyjela k požáru trávy v Bílovci

Těsně před osmnáctou hodinou byla jednotka vyslána posílit bílovecké hasiče, kteří likvidovali požár trávy v tamní lokalitě na Cvrčku.

Po příjezdu na místo události byl požár na ploše přibližně 100x50 metrů lokalizován, jednotka zůstala po dohodě s velitelem zásahu na místě události v záloze.Mladí hasiči soutěžili v závodě požárnické všestrannosti v Bílovce

Poslední kolo letošního ročníku ligy Floriánek Cup uzavřel tradiční "branný závod" v Bílovci. Na naše mladé hasiče tak čekala přibližně tři kilometry dlouhá trať se šesti stanovišti.

Jedná se o střelbu ze vzduchovky, základy topografie, uzlování, základy první pomoci, požární ochranu a překonání překážky po vodorovném laně. Nezvládnutí úkolů je odměňováno trestnými body, které se přičítají k čistému času strávenému na trati.


Na soutěži ve Slatině předvedli svůj požární útok zkušení matadoři ve věku nad 60 let

Celkem patnáct družstev mužů a žen dnes předvedlo, že nejsou z cukru a nebojí se několika kapek vody. I přes nepřízeň počasí totiž statečně vyrazili na soutěž O putovní pohár starosty obce Slatina a ukázali, co se za celý rok naučili. Všem hned ze začátku srdečně děkujeme za účast a velmi si ji ceníme.

Na naší soutěži se na start postavil jedinečný tým - speciálně pro domácí klání jsme sestavili družstvo s věkovým průměrem 61,5 let.


Po soutěži v Bítově zbývá mladým hasičům do konce ligy už jen jedna soutěž

Nedělní dopoledne patřilo v Bítově mladým hasičům. U místní hasičské zbrojnice soutěžily děti v rámci ligy Floriánek Cup naposledy v tomto roce v požárním útoku. Disciplínu místní doplnili štafetou dvojic.

Mladí hasiči se umístili po vyhodnocení obou disciplín na devátém místě, starší na místě jedenáctém.
Mladí hasiči soutěžili v Lubojatech

Video | Mládež | Floriánek Cup - 12.09.2015
Do Lubojat se sjely družstva mladých hasičů z širokého okolí k prvnímu poprázdninovému kolu ligy Floriánek Cup 2015. Soutěžilo se ve dvou kategoriích - tedy mladší a starší - a dvou disciplínách. Tradiční požární útok doplnila štafeta 4x60 v člunkové verzi.

Náš kolektiv starších kvůli absenci skončil na posledním třináctém místě, mladší se umístili devátí.
Požár šaten a terasy u fotbalového hřiště v Tísku způsobil škodu téměř za milion

Šest jednotek hasičů zasahovalo v noci na pátek 11.9.2015 v obci Tísek u požáru dvoupodlažního objektu s šatnami s dřevěnou terasou u fotbalového hřiště. Požár se obešel bez zranění, předběžná škoda byla odhadnuta na téměř jeden milion korun. Příčina vzniku požáru se bude zjišťovat až za pátečního světla.


Extrémní sucha trápí zvěř, pomohli jsme s provzdušněním vody v obecním rybníce

Nedostatek vody a vedro způsobují nyní velké riziko pro život ryb. Mají totiž nedostatek kyslíku.

Zachránit je mohou jen dvě možnosti. Zvýšený přítok, což je v období tak velkého sucha zásadní problém, nebo zbylou vodu provzdušňovat čerpadly. A právě takové provzdušňování bylo nutné provést dnes v podvečer v jednom z obecních rybníků.


První místo si dovezli muži nad 35 let ze soutěže v Kujavách

Celkem třikrát běželo naše soutěžní družstvo svůj požární útok na soutěži v Kujavách. Dvakrát - v kategorii muži a muži nad 35 let - v soutěži denní, jednou pak v noční části.

Zatímco průměrně mladšímu družstvu se nedařilo, "veteráni" ukázali, že ještě nic nezapomněli a ve své kategorii zvítězili. V absolutním pořadí by mezi mladší konkurencí skončili desátí z celkem sedmdesáti týmů.Likvidovali jsme obtížný hmyz, teplé počasí mu nadmíru svědčí

Horké a suché letní počasí přináší profesionálním i dobrovolným hasičům v Moravskoslezském kraji zvýšený počet výjezdů k likvidaci bodavého hmyzu. Jen za první čtyři dny měsíce srpna 2015 jich bylo téměř 200. Přitom za celý srpen 2013 a srpen 2014 nepřesáhl počet takových výjezdů v kraji hranici 800.

Události se nevyhýbají ani nám. K jednomu z podobných zásahů jsme vyjeli dnes dopoledne.


Zlikvidovali jsme vosí hnízdo u kulturního domu, zachránili jsme akci JZM

Během přípravy letní akce spolku Jako Za Mlada jsme byli předsedou přípravného výboru požádáni o likvidaci nebezpečného vosího hnízda přímo nad jedním z výdejních oken kiosku na prostranství u kulturního domu.

Po ohlášení události na krajské operační a informační středisko v Ostravě jsme vyrazili s patřičným vybavením do akce a ze žebříku jsme hnízdo zlikvidovali sprejem. Akce byla zachráněna, přípravy mohly pokračovat.Zasahovali jsme u čtyřech případů ohrožení obtížným hmyzem

Celkem čtyři případy likvidace obtížného hmyzu se naší jednotce nahromadily do pomyslné fronty na páteční podvečer.

Během jednotlivých událostí jsme postřikem zasahovali u sršních hnízd v komíně rodinného domu, v kamenné zídce u zahrady a pod okenním překladem. Vosí hnízdo jsme pak odstranili v zahradním altánku.Několik dnů bojovali hasiči s požárem lesa v Mikolajicích, k události vyjela i naše jednotka

K vystřídání zasahujících hasičů do Mikolajic na Opavsku vyjela v úterý večer i naše jednotka. Operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru MSK přijalo tísňový hovor ohlašující kouř z lesa v pondělí odpoledne ve 14:45 hod.

Po příjezdu prvních jednotek na místo požáru bylo potvrzeno, že se jedná o požár většího rozsahu v nepřístupném terénu. Na místo byly ihned povolány další hasičské jednotky a technika.


Silný vítr polámal třešeň na silnici z obce do Výškovic

Krátce před osmou hodinou ranní byl na tísňovou linku Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje oznámen strom přes silnici ze Slatiny do Výškovic.

Ostravské operační středisko na místo vyslalo profesionální hasiče ze stanice v Bílovci a naší jednotku. Té byl příkaz vystaven na dopravní automobil Avia, pro který se tak tento zásah stal jedním z posledních v našich službách.


Veteráni skončili na soutěži v Mniším pátí

V sobotu se družstvo můžu i veteránu zúčastnilo soutěže v Mniší. Družstvo veteránů, které startovalo nejdříve, obsadilo 5. místo po "obdivuhodném" výkonu pravého proudu (akrobatický sestřik terče). Ačko se umístilo po mírném prostřiku rovněž na pravém terči na 11. místě.Páté místo vybojovali mladí hasiči v Prchalově

Předposlednímu kolu ligy Floriánek Cup před letní přestávkou patřil v sobotu dopoledne Prchalov. Mladí hasiči zde soutěžili ve dvou disciplínách - požárním útoku a štafetě 4x60.

Naši hasiči se v kategorii mladších umístili na celkovém pátém místě - čtvrtém v požárním útoku (čas 20,433 s) a šestém ve štafetě (čas 68,16 s).