Zdravotnická příprava členů JSDH

Z naší činnosti - 17.04.2010

Poskytování předlékařské první pomoci bylo

tématem dnešní odborné přípravy JSDH Slatina, ke které se členové sešli v dopoledních hodinách.

Pod vedením svých dvou členů, kteří jsou zároveò příslušníky HZS MSK, probírali

témata, která zhodnotí nejen ve svém hasičském, ale i v civilním životě. Hasiči se seznámili např. s tím, co to je vlastně šok, jaké jsou jeho příznaky a jak mu lze – mnohdy alespoò částečně –

čelit. Základní ošetřování, průběh a rozdělení popálenin bylo zároveò rozebráno z hlediska rizika tohoto zranění v hasičské praxi.

Zlomeniny, krvácení a poranění páteře patří mezi

těžká zranění, jimž je třeba často rychle, ale přesto opatrně čelit. I tato kapitola byla zmíněna. Právě na zlomeniny a poranění páteře poté navazovalo téma polohování postiženého.

Úpal, úžeh nebo naopak podchlazení – především tedy první a poslední zmíněná „zranění“ – se mohou právě u hasičů objevovat nepříjemně často, byla jim tedy také věnována patřičná pozornost.

Nezapomnělo se ani na riziko tonutí a možnosti první pomoci v případě této náhlé dechové nedostatečnosti.

Závěrem bylo zmíněno to, co se nevyhne nikomu z nás – tedy smrt, její

známky a stanovení.

Fotogalerie k článku