PrevenceProžijte advent v klidu a bezpečí, zacházejte opatrně s otevřeným ohněm

Hasiči lidem - 29.11.2017
Přiblížila se první adventní neděle, tedy doba, kdy na adventním věnci zapálíme první adventní svíčku. Než tak učiníme, měli bychom si uvědomit všechna rizika, která jsou s používáním otevřeného ohně doma spojená.

Domovy jsou dnes doslova přeplněny vysoce hořlavými materiály. Koberce, čalounění, záclony – to vše je dnes vyrobeno z umělých vláken, která snadno hoří.


Pálení klestí a spalování travního a dřevního odpadu

Hasiči lidem - 28.02.2017
O jaru se říká, že je nejhezčí období v roce. Hasičům ale v tuto dobu často přidělává starosti prudké tání sněhu spojené s deštivým počasím, které způsobuje na mnohých místech záplavy. Když se zvládne voda, nastává období, kdy většina z nás vyráží buď za jarním úklidem na zahrádky a nebo na vycházky do přírody … a tady mohou nejen pro hasiče nastat perné chvíle.


Při žňových pracích může dojít ke vzniku požáru

Hasiči lidem - 24.07.2016
Letošní žňová sklizeň již na některých místech začala. V této souvislosti je zapotřebí upozornit zemědělce i veřejnost na některá možná rizika, která se žněmi a prací na polích bezprostředně souvisejí.
Letošní žňová sklizeň již na některých místech začala. V této souvislosti je zapotřebí upozornit zemědělce i veřejnost na některá možná rizika, která se žněmi a prací na polích bezprostředně souvisejí.


Pozor na požáry nejen adventních věnců, aby se Vánoce nestaly smutnými

Hasiči lidem - 24.12.2015
Domovy jsou dnes doslova přeplněny vysoce hořlavými materiály. Koberce, čalounění, záclony – to vše je dnes vyrobeno z umělých vláken, které snadno hoří. Požáry v bytech se vlivem blízkosti hořlavých materiálů rychle šíří a mohou způsobit značné materiální škody.

Jen loni v prosinci evidují hasiči 1 575 požárů. O rok dříve jich bylo 1 354.


Topidla a komíny: jak bychom s nimi měli nakládat, čištění, kontrola a revize spalinových cest

Hasiči lidem - 06.10.2015
Čištění, kontrola a revize spalinové cesty jsou stanoveny novou vyhláškou č. 34/2016 Sb., o čištění, kontrole a revizi spalinové cesty, která nabyla účinnosti 29. ledna 2016.


Požární bezpečnost při akcích s větším počtem osob

Hasiči lidem - 08.02.2015
Povinnosti organizátorů plesů i jiných obdobných akcí jsou v předpisech upraveny a s vyšším počtem účastníků se nároky na zajištění požární bezpečnosti přiměřeně zvyšují.

Tyto akce se mohou konat jen ve stavbách, které jsou k takovému účelu určeny, tj.


Prázdniny jsou téměř za dveřmi, neztrácejme kontrolu nad dětmi ani nad sebou

Hasiči lidem - 16.06.2013
Ani v blížících se prázdninových dnech bychom neměli nechat děti bez dozoru. Neměli bychom zapomínat na to, že děti rády napodobují jednání dospělých. Stačí několik vteřin nepozornosti a zápalky či cigarety v rukou dětí mohou způsobit tragédii. Rodiče nebo babičky a dědečkové by měli vědět s čím si jejich vnučka nebo vnuk hraje.

Důležité je upozornit i na nebezpečí při používání elektrických spotřebičů jako takových.


Pálení čarodějnic? Proč ne, ale opatrně

Hasiči lidem - 27.04.2013
Poslední dubnový den se na mnoha místech rozzáří ohně na odhánění „zlých sil“ podle dávné lidové zvyklosti, pálení čarodějnic. Symbolické ohně jsou pro mnohé příležitostí k setkání, pobavení, ale i pálení nepotřebných věcí. A pro hasiče? Zvýšená doporučení na nebezpečí rozdělávání ohně, navýšení počtu požárů, ale také zbytečné výjezdy k domnělým požárům.


Pozor na jarní pálení odpadů a trávy, můžete způsobit požár

Hasiči lidem - 11.04.2013
I když zima ještě úplně neskončila, téměř jarní počasí láká k „úklidu“ zahrady a s tím i spojené nešvary, které zaměstnávají hasiče: vypalování trávy a spalování odpadu. Každoročně tyto požáry způsobují škody za miliony korun, desítky osob jsou zraněny a dochází i ke ztrátám na životech.

Požáry přírodních porostů způsobené zakládáním ohňů a vypalováním si od roku 2000 vyžádaly 22 obětí a zraněno bylo 350 osob.


Zacházejte bezpečně se zábavní pyrotechnikou

Hasiči lidem - 30.12.2012
Jestliže Vánoce patří z pohledu hasičů k těm spíše klidnějším obdobím, přelom roku – Silvestr a Nový rok – je pro hasiče časem zvýšené ostražitosti a aktivity.Hasiče a zdravotnickou záchrannou službu na konci každého roku zaměstnávají následky nesprávného používání zábavní pyrotechniky.

Na vrub zábavní pyrotechniky jdou desítky drobnějších požárů odpadů umístěných v různých místech, popelnic, kontejnerů, trávních porostů a okrasných keřů.


Jak se bezpečně chovat o Vánocích a během Silvestra

Hasiči lidem - 04.11.2011
Opakování je prý matka moudrosti, a proto stejně jako v uplynulých letech, tak i letos Vás chceme
upozornit na některá nebezpečí, která na nás číhají v posledním měsíci v roce.Toto období je ve znamení vánočních svátků a novoroční oslav a tak snad v žádné domácnosti
neschází různé vánoční a silvestrovské dekorace a zábavná pyrotechnika.
A právě již při pořizování výzdoby a pyrotechniky bychom měli pamatovat na určitá pravidla
bezpečnosti.


Suché a teplé počasí zvyšuje nebezpečí požárů

Hasiči lidem - 30.09.2011
Meteorologové dnes 30.září 2011 vydali výstražnou informaci na sucho s nebezpečím požárů, které platí pro většinu republiky až do 5.října 2011 do 18,00hodin.Teplé podzimní počasí lidi láká k pálení biologického odpadu na zahrádkách nebo v lesích (listí, větve, klestí). Hasiči navíc kvůli nenahlášenému pálení klestí nebo odpadů mnohdy vyjíždějí zbytečně.


Autonomní hlásiče požáru

Hasiči lidem - 14.02.2011
Vznik požárů vyloučit nelze, ale co můžeme při včasném zjištění vzniku požaru, je omezit následky jeho uhašením v počátečnám stádiu, příp. zajistit evakuaci osob, zvířat a materiálu. Nezbytným předpokladem však je včasné zjištění vznikajícího požáru.Co je autonomní hlásič požáru?

Jedná se o požární detekční zařízení obsahující v jediné skříni všechny komponenty potřebné pro zjištění požáru a aktivování zvukového poplašného signálu.


Hasiči budou kontrolovat obytné domy

Hasiči lidem - 11.02.2011
Nejen české domácnosti jsou v dnešní době doslova přeplněny vybavením z materiálů, které se snadno vznítí a rychle hoří (např. čalouněný nábytek, matrace, bytové textilie). Při případném požáru v bytovém domě vzniká značné množství toxických zplodin hoření, kterými je ohroženo velké množství lidí. A to nejen těch, kteří svým chováním požár způsobí, ale dokonce i těch zodpovědných, kteří bohužel sdílí společné prostory s méně zodpovědným nájemníkem nebo vlastníkem bytu.


Pozor na podzimní pálení odpadů

Hasiči lidem - 26.10.2010
V současné době vrcholí přípravy zahrádek na příchod zimy. Lidé pálí odpady a spalují klestí, přitom se však mnohdy chovají neopatrně a nedodržují základní bezpečnostní pravidla.
V současné době vrcholí přípravy zahrádek na příchod zimy. Lidé pálí odpady a spalují klestí, přitom se však mnohdy chovají neopatrně a nedodržují základní bezpečnostní pravidla.

Navíc se množí případy, kdy hasiči kvůli nenahlášenému pálení zbytečně vyjedou k domnělému požáru.


Desatero bezpečného léta

Hasiči lidem - 12.07.2009
Léto je již v plném proudu (letní bouřky taky), školní prázdniny taky a my se těšíme na zaslouženou dovolenou. I během tohoto odpočinkového období bychom si však měli dát pozor na několik rizik a dodržovat základní pravidla požární bezpečnosti. Abychom se opravdu mohli v klidu těšit z letní pohody a nedošlo ke zbytečným újmám na zdraví nebo škodám na majetku.1) Během letních měsíců jsou ohroženy zejména děti, které nejsou “zaneprázdněny” školou a mají spoustu volného času.


Zásady pro předcházení nákaze chřipkovým virem

Hasiči lidem - 11.07.2009
V souvislosti s výskyty nákazy tzv. "prasečí" (správně "mexické") chřipky byly hygienickými orgány vydána doporučení pro předcházení šíření této nové chřipkové mutace a tato doporučení jsou vnímána jako základní pravidla k zabránění přenosu této kapénkové infekce. Všechny u nás se objevené případy měly příznivý průběh, není však od věci si přece jen dát pozor.


Narůstá počet úmrtí v souvislosti s požáry

Hasiči lidem - 29.05.2008
Tendenci k růstu počtu osob, usmrcených v souvislosti s požárem, zaznamenávají již druhým rokem hasiči v Moravskoslezském kraji.

Tendenci k růstu počtu osob, usmrcených v souvislosti s požárem, zaznamenávají již druhým rokem hasiči v Moravskoslezském kraji. Zatímco v letech 2004 až 2006 takto zahynulo vždy 12, respektive 13 osob, za loňský rok to již bylo 20 obětí a za prvních letošních necelých pět měsíců dokonce 13 obětí požárů.


Pozor na sníh na silnicích

Hasiči lidem - 07.11.2007
Během nepříznivých povětrnostních podmínek je nezbytné řídit automobil maximálně opatrně a přizpůsobit i rychlost jízdy.

Podle varování meteorologů se většina našeho území bude dnes a zítra potýkat se silným větrem, který bude doprovázen sněžením a hrozí vzniky sněhových jazyků.

Za této situace je nesmírně důležité, aby se na tyto nepříznivé podmínky připravili zejména motoristé.
Doporučujeme řidičům, aby si předem zjistili, zda trasa jejich jízdy je průjezdná a vozovka sjízdná, aby neuvízli.


Co dělat při silném větru

Hasiči lidem - 23.10.2007
Přinášíme vám preventivní rady obyvatelstvu, které vydalo MV-generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR. Jedná se o shrnutí pro někoho již běžných věcí, někdo v nich však může naleznout i něco nového.

Před příchodem větru preventivně zajistěte okna, dveře, odstraňte nebo upevněte volně uložené předměty (např. květináče, zahradní nábytek) které mohou v důsledku větru ohrožovat okolí.